Online danışmanlık; internet üzerinden görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilen danışmanlık hizmetidir.

Değişen yaşam koşulları yüz yüze danışmanlık hizmetine zamansal ve mekansal olarak ulaşamayan bir çok kişiyi “online danışmanlık” seçeneğini denemeye yönlendirdi.

 

Pandemi sonrasında ihtiyaçların değişmesi nedeniyle yoğunluğunun artmasına karşın, öncesinde de yurt ve şehir dışında bulunan, sağlık koşulları evden çıkmasına olanak vermeyen veya kendi insiyatifi ile tercih edenlerin seçtiği bir olanak idi. Gerek bireysel, gerek aile ve çift danışmanlığı hizmeti konusunda online danışmanlık almak bazen kolaylaştırıcılığı ve sürdürülebilirliği anlamında tercih sebebidir.

 

Elbette tüm danışmanlık süreçlerinde olduğu gibi etik prensipler çerçevesinde konuşulan her şey danışman ile danışan arasında kalır kayıt edilmez ve üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Görüşmelerin olabildiğince aydınlık bir ortamda mümkünse kulaklık ile yapılması iletişimin kalitesini arttırmak amacıyla önemlidir. Kullanılan programlar; skype ve google meet.

 

Kişiler için değişim ve gelişim online da olsa yüz yüze de olsa düşüncede başlar, yansıması ise yaşamın içinde fark edilir. Olumsuz duygulara neden olan düşüncelerin tespiti, her gün yaşanan problemlere farklı bir perspektiften bakarak yorumlamamızı ve değiştirmemizi sağlar. Farkında olunmayanı farkındalık alanına sokarak durumları daha gerçekçi değerlendirmemize, sorgulamadan kabul edip asla değiştiremeyeceğimize inandıklarımızı değiştirmemize olanak sağlar.

Herşeyin başı nasıl düşündüğünü fark etmekle başlar. Düşünce değişirse, duygu değişir, duygu değişirse davranış değişir… Üçü birbirini döngüsel olarak değiştirme gücüne sahiptir.

 

Danışan ile danışman arasındaki sağlıklı işbirliği ile yüz yüze veya online olması fark ettirmeksizin psikolojik sağlıklılığı ve sağlamlığı sağlamak mümkündür.

© 2021 © Her hakkı saklıdır.